Co warto zobaczyć w Lublinie?

 

Brama Krakowska

Brama Krakowska - Muzeum Historii Miasta Lublina

Jest to jedna z bram (oprócz Bramy Grodzkiej), które prowadzą na Stare Miasto. W przeszłości była częścią murów obronnych zbudowanych wkrótce po najeździe tatarskim w 1341 roku. Aktualnie w jej pomieszczeniach znajduje się Muzeum Historii Miasta Lublina (czytaj więcej...)

Zamek Lubelski

Zamek Lubelski i romańska wieża zamkowa

Początki zamku związane są z powstaniem w XII wieku kasztelanii lubelskiej. Za czasów Kazimierza Sprawiedliwego został wzniesiony na wzgórzu gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W pierwszej połowie XIII wieku w obrębie górnej części zamku wybudowano murowaną wieżę. obronno-rezydencjonalną (donżon, stołp). Jest to cenny zabytek sztuki romańskiej zachowany do dzisiaj. Wieża utwierdziła lokalizację średniowiecznego założenia i dała początek murowanej zabudowie zamku. Aktualnie w tym miejscu znajduje się Muzeum Lubelskie. W ramach jego zbiorów znajduje się m.in. obraz Jana Matejki "Unia Lubelska" (czytaj więcej...)

Kaplica Trójcy Świętej

Kaplica Trójcy Świętej

Kościół Trójcy Świętej nazywany Kaplicą Zamkową jest jednym z najcenniejszych i najciekawszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i w Europie. Jest to miejsce, w którym spotkała się i współistnieje kultura Wschodu i Zachodu. We wnętrzu tej gotyckiej świątyni w 1418 roku wykonano bezcenne malowidła bizantyjsko-ruskie (czytaj więcej...)

Wieża Trynitarska

Wieża Trynitarska

Neogotycka wieża-dzwonnica stanowi najwyższy zabytkowy punkt widokowy Lublina. Z platformy umieszczonej na wysokości 40 metrów roztacza się rozległa panorama miasta. Nazwa wieży pochodzi od zakonu oo. trynitarzy, którzy mieli swoją siedzibę w pojezuickich zabudowaniach klasztornych mieszczących się w niewielkiej odległości od wieży. Obecnie w jej wnętrzu mieści się Muzeum Archidiecezjalne (czytaj więcej...)

Lubelskie podziemia

Lubelskie podziemia

To około 300 metrowa trasa turystyczna biegnąca pod zabudową Starego Miasta. Korytarze i sale rozłożone są na trzech kondygnacjach, na głębokości od 9 do 12 metrów. Trasa powstała w wyniku połączenia części licznych staromiejskich piwnic. Ich historia sięga początku XVI wieku, czyli stulecia największej świetności Lublina. Miasto było wtedy jednym z najznaczniejszych centrów handlowych w Polsce (czytaj więcej...)

Muzeum na Majdanku

Państwowe muzeum na Majdanku

 W miejscu obecnego muzeum podczas II Wojny Światowej znajdował się niemiecki obóz koncentracyjny, nazywany potocznie Majdankiem. Powstał na mocy decyzji Heinricha Himmlera. Wizytując Lublin w lipcu 1941 roku, powierzył on dowódcy SS i policji w dystrykcie lubelskim Odilowi Globocnikowi zadanie zbudowania obozu "dla 25-50 tys. więźniów, którzy byliby wykorzystywani w warsztatach oraz na budowach SS i policji". Obóz miał stanowić miejsce przetrzymywania darmowej siły roboczej dla realizacji planów budowy imperium germańskiego na Wschodzie. W rzeczywistości stał się miejscem zagłady dziesiątków tysięcy osób (czytaj więcej...)

 

Szlaki turystyczne Lublina

Osobom chcącym dokładniej poznać Lublin oraz jego najbardziej charakterystyczne miejsca polecamy skorzystanie z pięciu szlaków turystycznych. Zwiedzając poszczególne ich etapy można doświadczyć wielokulturowości Lublina a także poznać jego burzliwą historię i sławnych przedstawicieli.
Szlaki turystyczne Lublina to:
  1. Szlak Znanych Lublinian (więcej...)
  2. Szlak Zabytków Architektury (więcej...)
  3. Szlak Wielokulturowy (więcej...)
  4. Jagielloński Szlak Unii Lubelskiej (więcej...)
  5. Szlak Pamięci Żydów Lubelskich (więcej...)

Więcej informacji na temat Lublina, jego atrakcji turystycznych oraz aktualnych wydarzeń kulturalnych znajdą Państwo na stronie www.lublin.eu

 

Dużym ułatwieniem dla osób odwiedzających miasto jest specjalna aplikacja przygotowana w związku z obchodami Wielkiego Jubileuszu 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich (więcej na ten temat tutaj )

Co trzeba zrobić żeby zakochać się Lublinie?

Stało się już tradycją, że w programie Zjazdów PSPS znajduje się (stale rosnąca) część warsztatowo-edukacyjna. Pozostając w klimacie "how to" oto 21 rzeczy, które (podobno) musisz zrobić, żeby zakochać się w Lublinie... (tutaj )